سلام به همه همراهان عزیز ومهربون وبلاگ

آرزو میکنم سال نو برای همتون سال رسیدن به خواسته ها وآرزوهاتون باشه همراه با تنی سالم ودلی خوش.

یکی از مسائل مهم در ارتباط با موضوع فرزند خواندگی تعهدات مالی لازم برای اقدام به این کاره. اغلب بین صحبتهای دوستان میبینیم ومیشنویم که اطلاعات اشتباهی دارن وحتی برخی از زوج هائی که مایل به اقدام هستن از ترس تعهدات مالی سنگین که ممکنه در توانشون نباشه این کار رو انجام نمیدن.

به همین دلیل وبعنوان کسانی که این راه رو رفتیم واز همه قوانین مطلع هستیم والبته اونارو اجرا هم کردیم،این قوانین رو با شما در میون میزاریم.

امیدواریم این اطلاعات برای عزیزانی که در تردید ونگرانی هستند مفید باشه.  

موضوع فرزند خواندگی در قانون مدنی ایران پیش بینی نشده وقانون حمایت از کودکان بدون سرپرست مصوب سال 53 نخستین گام در تنظیم روابط حقوقی این کودکان با خانواده  محسوب میشود.

متاسفانه بر اساس قوانین فعلی،وضعیت فرزند خوانده در رابطه با ارث همانند وضعیت فرزند بیولوژیک نیست وفرزند خوانده از والدین سرپرست ارث نمیبرد.

گرچه در بقیه موارد نظیر تربیت وتعهد به تامین پوشاک،غذا ،شرایط تحصیلی واز همه مهمتر عشق ورزیدن به  فرزند،حتی در قانون هم تفاوتی بین فرزند خوانده وفرزند بیولوژیک وجود نداردودر تعهد نامه ای که زوجین باید آنرا امضا وتعهد نمایند نیز این موضوع ذکر شده وبر عهده والدین میباشد.

ضمنا لازم به ذکر است که امکان فسخ فرزند خواندگی در 3 حالت وجود دارد:

1.بر اساس نظر دادستان مبنی بر سوءرفتار یا عدم صلاحیت زوجین

2.بنا بر درخواست زوجین مبنی بر وجود نقیصه در فرزند خوانده به نحوی که قابل تحمل برای آنان نباشد

3.به خواست فرزند خوانده و بر اساس توافق بین والدین بیولوژیک و سر پرست

باید توجه داشت که فرزند خواندگی و صدور شناسنامه به نام خانوادگی سرپرست رابطه شخص با والدین بیولوژیک را نفی نکرده وهمه قوانین ارث بین فرزند خوانده ووالدین وخویشان بیولوژیک وی بر قرار میباشد.

بر اساس قوانین سازمان بهزیستی ارائه گواهی تمکن مالی در زمان ارائه درخواست ضروری است وشامل فیش حقوقی،سند ملک ،ماشین و.. میباشد.

به منظور حفظ حقوق فرزند خوانده وبه منظور جبران عدم بر خورداری وی از ارثیه والدین حقوقی،آنان باید یک سوم اموال خود را از طریق دفتر خانه های رسمی  به فرزند خوانده صلح کنند.

مسلما افتتاح هر گونه حساب پس انداز،بیمه آتیه و... به موازات صلح اموال به تامین منافع مادی فرزند خوانده کمک میکند.

 

دوستان این خلاصه ای از قوانین مالی حاکم بر پروسه فرزند خواندگیه.

اما ارائه گواهی تمکن به این مفهوم نیست که اگه شما مالک یک دستگاه آپارتمان 200 متری در بهترین نقطه شهر نیستین یا ماشینتون بنز بنتلی نیست پس نمیتونین اقدام کنین!

طبیعیه  کودکی که یک بار به هر علتی از داشتن خانواده بیولوژیک خودش محروم شده  نباید دوباره در شرایط سخت از هر نظر قرار بگیره(آخه مگه یه نینی کوچولو چقدر تحمل داره؟)

بنابراین همونطور که یه زوج اغلب سعی میکنن پیش از بچه دار شدن به یه ثبات نسبی از نظر مالی برسن،خونواده فرزند پذیر هم باید از حداقل امکانات بهره مند باشن.

اما بنابر تجربه خودم وحرف قاضی دادگاهمون:

قاضی بیشتر به افراد توجه میکنه تا مادیات .اگه شرایط اولیه یه زندگی مناسب برای کودک فراهم باشه وپدر ومادر از سلامت روح وروان وشرایط اجتماعی مناسب بر خوردار باشن،دادگاه به علت نداشتن خونه براشون مانع ایجاد نمیکنه.

کسانی رو میشناسم که بدون اینکه مالک خونه یا ماشین باشن یه نینی گل دارن که الان بیشتر از 4 ساله دختر این خونواده اس.

البته یه تفاوت وجود داره اگه خانواده متقاضی از نظر مالی در شرایط مورد نظر دادگاه وبهزیستی نباشن،طول مدت زمان انتظار براشون بیشتر خواهد بود.

مثل خانواده مورد مثال که تقریبا 7 سال در انتظار بودن یا خانواده دیگه ای که میشناسم واونا هم 7 سال منتظر بودن. البته شرایط مادی در کنار شرایط تحصیلی ،سن ،شرایط اجتماعی و... همه با هم در نظر گرفته میشه.

بعضی از دوستان معتقدن، بودن در یک خانواده، از هر نظر به موندن بچه در بهزیستی ارجحیت داره حتی اگه خانواده شرایط مالی بدی داشته باشن.

در جواب این دوستان باید بگم بهر حال زمانی که حق انتخاب وجود داشته باشه عقل سلیم میگه بهتر رو انتخاب کن! درسته؟

اون بچه ها ئی که شرایط فرزند خونده شدن رو داشته باشن قطعا در بهزیستی نمیمونن،در مورد اون عده که متاسفانه بد سرپرست هستن قانون تاکید می کنه که نمیتونن به هیچ خانواده ای داده بشن با کمال تاسف.

بهر حال همه ما که تو این وبلاگ هستیم یک سوم از اموالمون رو به کوچولوهامون صلح کردیم وهممون برای تامین هر چه بهتر اونا هر کاری که لازمه وبه نظرمون بهتر اومده داریم انجام میدیم.

از باز کردن حساب پس انداز تا پیش خرید  یه ملک کوچولو یا خرید طلا یا....

بهر حال بعد از اتمام دوره آزمایشی دستتون برای تامین آتیه نی نی بازه بازه!

یکی از دوستان ما داره درس میخونه می دونین که هر چی مامان آدم بیشتر درس بخونه آدم بعدا بیشتر به دوستاش پز میده،مگه نه؟!

در نهایت هیچ کدوم از این ها نمیتونه جایگزین عشق مادر وحمایت پدر باشه،هر کدوم از ما ها، تو خانواده های مختلفی بزرگ شدیم با توان مالی متفاوت...

اما هیچ کدوممون درباره اینکه مادرمون عاشقانه دوستمون داشته وپدر تمام تلاششو برای بهتر کردن زندگیمون کرده ،شک نداریم.

امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه اگه اطلاعات کاملتری هم بخواین میتونین در منابع مختلف اینترنت تحت عنوان قوانین مالی فرزند خواندگی دنبالش بگردین.

با آرزوهای خوب برای همتون.