تقدیم به پیشگاه آن دردانه یتیم مورد ندای : لولاک لما خلقت الافلاک...

فهیمه عزیز که از همراهان قدیمی وبلاگه و خودش هم در شرف در آغوش گرفتن فرشته ش در بغلش هست، باز هم مطابق معمول ما رو مورد لطف خودش قرار داد و برامون مطالب ارزنده ای رو در قسمت نظرات گذاشت که واقعا حیفم اومد یکجا نذارمشون. با توجه به مرجع هایی که ذکر کرده، با اجازه خودش مطالبش رو اینجا میارم تا علاقمندان به بحث و بررسی بیشتر در این مورد استفاده کنند.

با تشکر از فهیمـــــــه عزیز

قلبقلبقلب

 

در جواب کسانی که از روی نا آگاهی یا نادانی یا قصد و مرض حرفهایی رو میزنن که هیچ سندیتی نداره نه در شرع و نه در عرف مطلبی رو مینویسم امیدوارم انشاالله ختم قائله بشه.
در ضمن کسانی که با امر فرزندخواندگی مشکلی دارن لزوما نباید افکار پریشان خودشون را وا گو کنند و در این وب سایت نظر بزارند. 
اصلا یه سوال اگه دنبال فرزندخواندگی نبودید چرا دنبال همچین مطلبی در اینترنت جستجو کردید که با این سایت برخورد کنین؟ خودتون را میخواید گول بزنید یا میخواید عقایدی نادرستی که تا الان در سر شما فرو کردند را بیرون کنید. به هر حال مطلب را مینویسم شاید که از اشتباه در بیاید و امیدوارم که دیگه بحث بعد از این به سمت قشنگی این کار پیش بره. آمییییییییییییییییییییییین

 

....................................................

 

این متن را تقدیم میکنم به پیشگاه آن دردانه یتیمی که مورد ندای ( لولاک لما خلقت الافلاک ) واقع گشت. هم اویی که به دست تقدیر الهی و بنا بر حکمت بالغه آفریدگارش مکتب نرفته مساله آموز صد مدرس شد. ستاره ای که با درخشش در عالم هستی تا مقام حبیب اللهی رفعت یافت و طالبان را در طریق عشق و محبت رهنمون گردید.

کلمه ایتام و مشتقات آن حدود 23 بار در قران کریم وارد شده و احادیث  و روایات  بسیاری از پیامبر  ٌ و ائمه معصومین نقل شده که برای بهبود شرایط زندگی این کودکان و کاهش مشکلات انها بوده است.


حضرت علی خطاب به مالک اشتر میفرمایند ای مالک، یتیمان را میشناسی؟ کودکان خردسالی که در حساسترین سنین عمر، پرستار خود را از دست میدهند و همچون نونهالی که در آغاز زیستن بی باغبان مانده پژمرده میشوند.

قابل توجه اشخاصی که درک درستی از کلمه یتیم در اسلام ندارند:

کودکی که خارج از چهارچوب سنت و شرع و از یک رابطه جنسی آزاد متولد شده است از دیدگاه اسلام فقط در ارتباط با پدر و مادر طبیعی خویش با مشکل مواجه است ولی در اجتماع به عنوان فردی از امت اسلامی پذیرفته شده و از حقوقی که هر فرد دیگری میتواند برخوردار باشد متمتع خواهد شد و کسی حق تعرض به جان و مال او را ندارد. از آزادیهایی که برای دیگران پیش بینی شده، او نیز برخوردار است و مانند هر کسی، او نیز حق شرکت در انتخابات و سایر فعالیت های اجتماعی را دارد مگر در معدودی مسئولیت های حساس اجتماعی از قبیل مرجعیت و امامت جماعت و این در حالیست که فرزندان او ، حتی از این نظر هم محرومیتی نخواهند داشت. از طرفی دیگر در اسلام بنا بر اصل برائت در مواردی که با استنادات متقن از نامشروع بودن کودکی اطمینان حاصل نیست باید او را بریء از این موضوع قلمداد کرد.
به همگی کسانی که فکر میکنند در فقه و اسلام خیلی مهارت پیدا کردند توصیه میکنم سی دی جامع الحادیث و سی دی جامع التفاسیر را از مرکز نور تهیه کنند و مشتقات ایتام و یتیم و ... را و معانی آن و احادیث و آیاتی که در قران و عترت آمده را مطالعه کنند تا از اشتباه زیانباری که ذهن آنها را درگیر کرده رهایی پیدا کنند. 
با این حال به چند حدیث اشاره میکنم:
رسول خدا فرمود: آگاه باشید هر کس در خانه خود یتیمی را جای دهد و احتیاجات او را تامین کند اعمالش مورد قبول درگاه خداوند است. (مشکات الانوار)
آن حضرت میفرماید: احب البیوت عندالله بیت فیه یتیم مکرم : یعنی دوست داشتنی ترین خانه ها نزد خدا خانه ای است که یتیمی در آن گرامی داشته شود. (کنز العمال جلد 3)
همچنین ایشان میفرمایند: در بهشت خانه ای است که آن خانه را خانه خوشحالی نامند و جز کسانی که یتیمان را خوشحال کرده باشند، به آن وارد نمیشوند (کنزالعمال)
امر به کفالت ییتم نزد خدا تا آنجاست که خدا میفرماید:آیا دیدی آن کس را که روز جزا را انکار میکرد؟این همان شخصی است که یتیم را از در خود میراند(سوره ماعون آیه 1و2)
سوره دهر آیات 5 و 8 و 9 را هم زحمت کشیده و خود مطالعه کنید.
دوستان من : 
آگاه باشید که کودکی که خداوند رحیم دوست داشتن او را برترین اعمال بنده نزد  خود میداند کودکی است که پروردگار علیم میفرماید من او را بر فطرت توحیدی (یعنی سرشتی پاک و عاری از آلودگی) آفریده ام.
از امام صادق نقل است که حضرت موسی به خدا عرض کرد پروردگارا کدامین اعمال نزد تو برترین است و خداوند فرمود دوست داشتن اطفال. به درستی که من آنها را بر توحید خود آفریدم. پس اگر آنها را بمیرانم به بهشت خود داخل خواهم کرد. (جواهر السنیه فی احادیث القدسیه- شیخ حر عاملی)
همچنین رسول خدا فرمود هر فرزندی بر اساس فطرت آفریده شده(و فطرت اشاره دارد به طبیعت هر چیزی که هنوز آلوده نشده است) (بهار الانوار)
و بنا بر آیه  کریمه قران:همه کودکان به دنیا آمده از جهت آفرینش بر مبنای فطرت،مشترک بوده  و از این نظر وحدت نهادی دارند (سوره روم آیه 30)
پیامبر خدا فرمود من و کفالت کننده یتیم همچون این دو انگشت (دو انگشت به هم چسبیده)در بهشت در کنار هم خواهیم بود (نورالثقلین)
دوستان گلم و مدیران محترم سایت از همگی شما عذرخواهی میکنم که زیاد صحبت کردم. ولی با تمام این دلایل و آیات و احادیث که اینجا آوردم باز هم کسانی هستند که با راه خدا و سخن خدا عناد میکنند.
هر کسی صاحب اختیار اعمال و افکار خودش است.
امیدوارم مفید بوده باشه و از این به بعد سایت به قشنگی روزهای قبل و بعد از فرزندخواندگی برگرده و دست از بحث بیخود بکشید.
والسلام بغل
 


/ 15 نظر / 103 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احمد

ادم نمیدونه چی بگه من و خانمم پیشنهاد دادیم این بچه رو وقتی پدرش فوت کرد و مادرش به دلایلی رفت پی زندگی خوذش بدن به ما (قبل از اومدن نیما)ولی عموش به خاطر تعصبات بی جا قبول نکرد!که بعدشم اظهار پشیمونی کرد!والان اون بچه کلی مشکل داره!خیلی ناراحتم براش ...

احمد

کاش خانم فهیمه به همین شکل مستند نظر دیگر ادیان الهی رو درهمین خصوص منعکس کنه . اخرش هم یه جمع بندی کامل به قلم خودشون.خیلی جامع تر میشد!

ما مان نخودی

سلام ممنونم فهیمه جون که افراد نادان را اگاه کردی واقعا برای این ادما متا سفم

ملینا

فهمیه جان سپاس دوستان گلم بذارید این کوته فکرا توی دنیای کوچیک خودشون دست و پا بزنن :) مهم چیزیه که توی دلای ما می گذره ، مهم اینه که دلمون آرومه و قلب و عقلمون کارمون رو تایید می کنه؛ مهم اینه که ما معجزه پروردگار و با چشم خودمون دیدیم ، مهم اینه که خدا خودش خواسته این فرشته ها نصیب و قسمت ما باشن. عزیزای دلم ، ای کسایی که دوست دارید این کارو انجام بدید اما از جاهلیت بعضیا می ترسید ، به خدا توکل کنید و با عقل و دلتون تصمیم بگبرید و بدونید خدا خودش راه درستو بهتون نشون می ده ، محکم باشید و واسه خودتون زندگی کنید نه برای دیگران. داستان اون پدر و پسر و الاغ رو به خاطر بیارید... کوچولوی من تازه وارد 3 ماهگی می شد وقتی به آغوش من اومد، به لطف خدا الان یک سال و هشت ماهشه و شاید روزی هزارتا مامانی و بابایی بگه ، تمام هستی و زندگی ما شده این آقا کوچولوی فرشته. هرجا میریم همه عاشقش می شن و مثل خورشید می درخشه :) هربار که یه کلمه جدید بگه یا کار تازه ای انجام میده قند توی دل ما آب می شه و خدا رو شکر می کنیم که این نعمت و به ما داده. نعمتی که باعث شد من مفهوم مادر بودنو درک کنم و با هربار مامان گفتن اون دلم توی سینه

فهیمه جان تبریک. چه مدتی برای شما طول کشید تا به این مرحله رسیدید؟ از تهران اقدام کرده بودید.

فهیمه

سلام دوست بی نام ما [چشمک] ممنون. بله ما از تهران اقدام کردیم. از خرداد ماه پارسال. ولی بازم هنوز معلوم نیست به کجا برسیم. چه زمانی دیگه توی نوبت باشیم تا کوجولومون و تحویل بدن. ولی امیدواریم هرچی خیر هست پیش بیاد. هر سن و سالی میخواد باشه. زمانش هم دیگه طاقت نداریم [ناراحت]

سارا

ای بابا حالا همه مشکلاتمون حل شده و مونده فقط جواب دادن به این طور اشکالات شرعی !!! من هر روز دعا میکنم هیچ زنی جایی که من هستم نباشه هر بار تو خیابون ماشین عروس میبینم تو دلم ارزو میکنم مثل من نشه ... بقیه رو نمیدونم اما من اینطوریم . متاسفم که زندگی به این خوبی منو دیگران به خاطر نداشتن بچه ناقص میبینند خوشبختیم رو نمیبینند نمیفهمن اما خودم میدونم که خوشبختم و خدا رو شکر میکنم و میخوام این خوشبختی رو با یه موجود تنهای دیگه قسمت کنم میخوام الان که این همه عشق تو وجودم دارم براش خرج کنم همین مشروع و نامشروع حرف ادمایی که خبر از دل من ندارن و من میتونم در ثانیه هر ادمی رو که فکر میکنه بچه من ممکنه نا ... باشه از زندگیم حذف کنم اونم بیرودربایستی .همین و تمام یه ماه دیگه میشه دو سال که ما حکم دادگاه رو مبنی بر سرپرستی موقت گرفتیم و همچنان منتظریم و راضی به اونچه خدا برامون خواسته

هانی

به نظر من در خانواده ای که بچه ای بزرگ میشه و نحوه تربیتش مهمه .اگه خوب و اسلامی تربیت بشه و اگه کسی بتونه با روشهایی که توی همین وبلاگ گفتین بچشو شیر بده و موقع شیر دادن براش قران بخونه انشالا همونی میشه که باید بشه.اون بچه پاکه و معصوم و هیچکس حق گفتن هیچگونه تهمتی رو نداره. به امید روزی که همه کوته فکرا خودشونو عوض کنن.

نسیم

من در جایی مطالعه کردم که پیامبر هم شخصی را به نام زید بن حارثه را به عنوان فرزند خوانده خود قبول کرده است

شمیم

فرض که یکی نحوه ی به وجود اومدنش یه بخش از استعدادهای معنوی اش رو نابود کرد اما می شه ما بقی استعدادها رو پرورشداد در اینصورت این فرد با کسی که با یه دنیا استعداد به دنیا اومده و با تربیت غلط همه ی استعداد ها را نابود کرده نه تنها قابل مقایسه نیست بلکه صدها قدم از اون جلوتره . شالوده ی آدم ها مهمه ولی تربیت اون ها هم خیلی موثره . ما با پذیرش فرزندمون به اون کمک می کنیم که استعدادهاش رو شکوفا کنه و چند قدم به تعالی و تکاملش نزدیک تر بشه و این در نگاه خدا کار کوچکی نیست مردم هرچه می خواهند فکر کنند و بگویند .