تغذیه فرزندخوانده با شیر مادر

تغذیه فرزندخوانده با شیر مادر

 

چه باید بدانم ؟

با چه چالشهایی روبه رو خواهم بود ؟

چگونه میتوانم این مشکلات را حل نمایم ؟

از چه منابعی میتوانم کمک و اطلاعات بیشتری کسب نمایم؟

 

چه باید بدانم ؟

شما ممکن است متعجب گردید در صورتی که بدانید که برای تغذیه کودک با شیر مادر نیازی به زایمان نیست و شما میتوانید فرزندخوانده خود را از سینه تان تغذیه نمایید.

اما تقریبا نیمی از مادر خوانده های که برای شیردهی تلاش مینمایند ، میتوانند شیر تولید نمایند و تعداد اندکی میتوانند به طور کامل  فرزندشان را با شیر خود تغذیه نمایند.

مکیدن سینه مادر توسط نوزاد باعث تولید شیر میگردد و این یک واکنش فیزیولوژیک خودکار مرتبط به دوران بارداری نمی باشد.

ترشح هورمون باعث تولید شیر  میگردد. پرولاکتین ، هورمون  ایجاد شده توسط غده هیپوفیز ، منجر به تولید شیر میگردد ، و اگر سینه را به اندازه کافی برای افزایش سطح پرولاکتین تحریک نمایید، شما قادر به تولید شیر خواهید بود.

افزایش هورمون استروژن و پروژسترون در طی حاملگی ، به آماده سازی بدن یک زن برای شیردهی از طریق گشاد کردن مجاری ها و ....کمک مینماید – لذا جریان یافتن شیر در مادرانی که وضع حمل نکرده اند ، کمی مشکل میباشد.

با چه چالشهایی رو به رو خواهم بود ؟

القا شیردهی  پیچیده نیست ، اما  پروسه ای زمان بر می باشد. : یک شیردوش تهیه کرده و از آن استفاده نمایید. اما انتظار نداشته باشید که بعد از چند روز ، بتوانید شیر تولید نمایید.بلکه ممکن است از یک ماه تا چند ماه در صورت پمپاژ منظم ، به طول انجامد. ( از تعداد دفعات پمپاژ کم شروع نموده تا به هشت تا ده بار در روز برسانید). تطبیق و زمان بندی این کار را با زمان ورود نوزاد شما سخت میباشد ، زیرا به طور معمول پدر و مادر خوانده اطلاع دقیقی از زمان ورود نوزاد خود ندارند.

درحالیکه مادر خوانده می تواند از نوزاد خود پرستاری نماید ، اما  معمولا به میزان مادران باردار نمی توانند تولید شیر نمایند. (به دلیل سطح هورمون پرولاکتین).

چگونه می توانم این مشکلات را حل نمایم؟

به این عمل شیر دادن از سینه خود به نوزاد ، به دید فرصتی برای شناساندن مادر به کودک خود و فرصتی برای ابراز عشق و آرامش به او بنگرید.

اما انتظار نداشته باشید که تنها منبع تغذیه نوزاد خود باشید.

سوزان کوندون ، مشاور هیئت شیردهی بین المللی : " هدف مادرخوانده هایی که از نوزاد خود پرستاری میکنند ، تولید شیر به مقدار معین نمی باشد ، بلکه هدف ایجاد پیوند با کودک میباشد. اکثر این مادران نگران حجم شیر تولیدی نمی باشند ، بلکه آنها خواستار فرصتی برای ابراز حس نزدیکی به نوزاد خود هستند.

شما احتمالا  قادر به ایجاد پستان  پر از شیر نخواهید بود ، بنابراین شما نیاز به مکمل دارید. اما این بدان معنا نیست که شما باید کودکتان را با بطری شیر تغذیه نمایید.

خانم کوندون استفاده از Medela SNS( Supplemental Nursing System)، سیستم مکمل پرستاری مدلا ، را پیشنهاد مینماید که به شما این امکان را میدهد که شیر خشک رو از طریق یک جفت لوله نازک که با نوار چسب به نوک سینه چسبانده اید، به نوزاد بدهید. بدینوسیله نوزاد شما از ترکیبی از شیر شما و شیرخشک تغذیه مینماید.

 http://www.nurturecenter.com/index.php?l=product_detail&p=1255

http://www.lowmilksupply.org/abs.shtml

 

یکی دیگر از سیستمهای رایج ، سیستم کمک آموزشی شیردهی Lact-Aid Nursing Trainer، میباشد که شبیه دستگاه مدلا میباشد . با این تفاوت که در دستگاه مدلا ، سوسپانسیون شیرخشک در بطری پلاستیکی متصل به لوله ذخیره گردیده است اما در این دستگاه کمکی، سوسپانسیون شیرخشک  در کیسه پلاستیکی ذخیره گردیده است که باعث راحت تر در آغوش گرفتن نوزاد در آغوش مادر میگردد.

http://www.lact-aid.com/helpful-hints-using-your-lact-aid-nursing-trainer-system/

 

این دستگاههای کمکی دارای دو عملکرد میباشند: اولا باعث تغذیه کافی نوزاد گردیده. ثانیا باعث مکیدن نوک پستان توسط نوزاد و در نتیجه افزایش تولید شیر میگردد.

 

از چه منابعی میتوانم اطلاعات و کمک بیشتری کسب نمایم؟

هیئت بین المللی ترویج تغذیه با شیر مادر فرانسه از بهترین منابع اطلاعات برای مادران شیرده میباشد. این وبسایت  اطلاعات زیادی در این خصوص در اختیار شما قرار میدهد و همچنین شما را با مادرخوانده هایی که به این روش فرزندشان را با شیر خود تغذیه نموده اند ، آشنا نموده و امکان برقراری ارتباط با ایشان را برای شما فراهم می آورد.

http://www.llli.org/faq/adopt.html

خانم کوندون مطالعه کتاب تغذیه فرزندخوانده با شیر مادر، نوشته دکتر پیترسون رو توصیه مینماید.

متن فوق ترجمه مقاله زیر میباشد. امیدوارم که مفید واقع گردیده باشد.

http://www.babycenter.com/0_breastfeeding-an-adopted-baby_8482.bc

در این سایت نیز روش شیر دهی القایی بصورت خلاصه توضیح داده شده است.

http://www.mums.ac.ir/ch_kalat/fa/shirmadar

ضمنا علاوه بر روش فوق با مراجعه به دکتر زنان و با استفاده از قرص میتوانید نوزادتان را از شیر خود تغذیه نمایید.مادرانی که وضع حمل نموده و شیر کافی دارند نیز از همین روش جهت افزایش شیر خود استفاده مینمایند.

/ 5 نظر / 765 بازدید
ملینا

ویونای نازنین ممنون از اطلاعات مفیدی که دادی![گل]

یک پزشک

قرصی به نام متوکلوپرامید هست که به عنوان ضد تهوع استفاده می شه و عوارض جانبی زیادی هم داره و یکی از عوارض جانبی اش هم افزایش هورمون پرولاکتین هست ..... اگه بدن فرد بتونه تحمل کنه ، می شه به مدت یک ماه هر هشت ساعت یک عدد متوکلوپرامید خورد و در کنارش هم از تحریک پستان استفاده کرد

یک پزشک

خواهش می کنم .... البته مصرف این قرص در این دوز بالا به خاطر عوارض دیگه ای که ممکنه ایجاد کنه و بدن هر کسی نتونه تحمل کنه حتما باید زیر نظر پزشک باشه .... موید باشید

دوست

لطفا این لینک رو در متن پستتون بگذارید ، راجع به القای شیردهی هست http://www.mums.ac.ir/ch_kalat/fa/shirmadar

مریم

سلام میشه بگبد این وسیله توایران هست؟وچطور میشه تهیش کرد؟اگه شماره یا آدرسی دارید ممنون میشم