شرایط فرزند پذیری و خانواده امین

با تشکر از ابراز محبت و لطف دوستان و با توجه به علاقه شما در خصوص کسب اطلاعات در مورد فرزندپذیری ، لازم دیدم شما را از شرایط مورد نیاز فرزندپذیری مطلع سازم.  

حتی شما که خودتون یک فرشته بیولوژیک دارید و مایل هستید که سرپرستی یک فرشته دیگه رو هم قبول کنید و یا اگر خانم مجرد هستید و دوست دارید که فرزندی داشته باشید: 

خانواده های که به دلایل پزشکی و یا نامعلوم نازا هستند ، میتوانند کودکان بی سرپرست رو به فرزندخواندگی بپذیرند. که بدلیل تعداد بالای متقاضی در شهرهای بزرگ ، مدت انتظار کمی طولانی میباشد.

اما خانواده هایی که دارای فرزند میباشند ، میتوانند تحت عنوان خانواده امین ، درخواست فرزندپذیری بدهند که کودکان بد سرپرست به این گروه تعلق میگیرد.

شرایط فرزندپذیری برای خانواده های بدون فرزند :

زن و شوهر داوطلب سرپرستی، ایرانی و مقیم ایران باشند.
پنج سال تمام از تاریخ ازدواج آنها گذشته و از این ازدواج صاحب فرزند نشده باشند.
سن یکی از زوجین حداقل سی سال باشد.
زوجین دارای محکومیت جزائی مؤثر بعلت ارتکاب جرائم عمدی و مهجور نباشد.
زوجین دارای صلاحیت اخلاقی باشند.
زوجین یا یکی از آنها دارای تمکن مالی باشند.
زوجین مبتلا به بیماری صعب العلاج نباشند.
زوجین معتاد به مواد الکلی یا مواد مخدر و سایر اعتیادات مضر نباشند.
هرگاه زوجین پزشکی نتوانند صاحب فرزند شوند معافیت از شرایط 2 و 3 به عهده دادگاه است.

مدارک مورد نیاز:
متقاضیان فرزند خواندگی باید تقاضای رسمی خود مبنی برفرزند پذیری را به سازمان بهزیستی اعلام نمایند. این تقاضا حتما باید به امضای متقاضیان رسیده وشامل نشانی وشماره تلفن متقاضیان باشد. گاهی متقاضیان شروع کار را از دادگاه آغاز می کنند و سپس به بهزیستی معرفی می شوند.

تصویر شناسنامه زوجین صفحه اول و دوم
تصویر سند ازدواج
گواهی عدم بچه دار شدن از پزشک متخصص زنان و زایمان در مورد زوجه
گواهی پزشکی قانونی مبنی بر عقیم بودن زوجین یا یکی از آنان
ارائه حکم سرپرستی آزمایشی از مراجع قضایی
گواهی برگ عدم سوء پیشینه کیفری زوجین
گواهی سلامت جسم و روان از پزشک قانونی برای زوجین
گواهی تمکن مالی، اعم از فیش حقوقی، فتوکپی سند منزل مسکونی، ماشین، ...
گواهی سلامت از پزشک مبنی بر عدم ابتلا به بیماری های صعب العلاج و واگیردار
گواهی عدم اعتیاد

شرایط کلی کودک : کودکانی به فرزندی سپرده خواهند شد که والدین یا جد پدری آنها، شناخته شده نباشد. از طرف دیگر این کودکان باید تحت سرپرستی سازمان بهزیستی قرار گرفته باشند، به عبارتی قبل از سپردن کودکان به فرزندی این کودکان باید از طریق مراجع قضایی در اختیار سازمان بهزیستی قرار گیرند و مهمتر اینکه این کودکان باید به خانواده هایی سپرده شوند که قانون تعیین کرده است.

شرایط فرزندپذیری برای خانواده هایی که صاحب فرزند میباشند  و یا خانم های فاقد همسر  ( خانواده امین ) :

 

شرایط خانواده پذیرای کودک:

1- ایرانی، مسلمان، متعهد و معتقد به مبانی اعتقادی و اسلامی، فاقد سوء پیشینه کیفری، مشهور به حسن اخلاق و دارای انسجام و توانایی و مهارت کافی در پرورش کودکان باشد.
تبصره: برای فرزندان اقلیت های دینی و مذهبی خانواده متقاضی از همان اقلیت باشد.

2- با توجه به سن و جنس فرزند و مدت نگهداری، خانواده متقاضی می‌بایست نسبت به ایجاد زمینه‌های محرمیت اقدام نموده و به اصول دقیق موازین شرعی و پرورش اسلامی متعهد باشد و بدان عمل نماید.

3- برخورداری اعضاء خانواده از سلامت روان و سلامت جسمانی در حد ایفای نقش مسئولیت نسبت به فرزندان و حفظ حقوق آنان ضروری است.

4- بستگان سببی و نسبی کودک در صورت واجد شرایط بودن در اولویت تحویل کودک قرار می‌گیرند.

5- متقاضیان داوطلب سرپرستی غیر از بستگان می‌بایست حداقل دارای مدارک تحصیلی  دیپلم باشند.
تبصره: متقاضیان سرپرستی دارای تحصیلات کارشناسی مرتبط (علوم تربیتی، روان شناسی، جامعه شناسی و مددکاری) با حفظ سایر شرایط نسبت به دیگر متقاضیان در اولویت می‌باشند.

6- متقاضیان می‌بایست ضمن دارا بودن انسجام خانوادگی، از شناخت، تجربه و توانایی لازم در مراقبت از کودکان برخوردار باشند.

7-  پس از پذیرش فرزندان در خانواده، تعداد اعضای خانواده متقاضی سرپرستی نباید از هفت نفر تجاوز نماید.

8- سن زن و شوهر متقاضی سرپرستی می‌بایست حداقل 25 و حداکثر 50 سال باشد.
تبصره: در موارد استثنایی و تنها در خصوص بستگان و با رعایت موازین کارشناسی و تایید کمیته شبه خانواده تغییر در محدودیت سنی و محدودیت در تعداد اعضای خانواده متقاضی امکان پذیر می‌باشد.

9- خانواده متقاضیان سرپرستی می بایست از تمکن مالی مناسب و درآمد مستمر برخوردار باشند.
تبصره: اعضاء خانواده و بستگاه کودک با در نظر داشتن بند 9-8-7-5 در صورت تقاضا و تایید نیاز آنان توسط کمیته امور شبه خانواده با در نظر داشتن مصالح کودک می‌توانند مشمول مقررات مالی این دستورالعمل شوند.

10- خانم های فاقد همسر در صورت دارا بودن سایر شرایط سرپرستی با تایید کمیته شبه خانواده استان می‌توانند سرپرستی از یک تا سه کودک دختر را عهده دار شوند.

11- در صورتی که کودک تحویلی به خانواده، دارای معلولیت و نیازهای ویژه باشد (معلولیت جسمی، ذهنی، یا اختلالات رفتاری) خانواده متقاضی می باید دارای تخصص بوده و یا دوره های آموزشی متناسب با نیازهای کودک را گذرانده باشد.

12- ارائه خدمات توانبخشی مورد نیاز به کودک معلول با هماهنگی معاونت امور توانبخشی بر عهده سازمان خواهد بود.

این اطلاعات از سایت بهزیستی کشور کپی برداری شده است.

آدرس وبسایت : http://www.behzisti.ir/Services/?cid=2&id=56

 

/ 8 نظر / 436 بازدید
motor

سلام . وبلاگ خوبي داري اما اگر دوست داري آمار بازديد هات افزايش پيدا کنه توصيه ميکنم تو موتور جستجو بست ايران وبلاگ خودتو ثبت کن تا روزانه کلي بازديد داشته باشي از اين سايت . کنر از يک دقيقه هم زمان نمي بره فقط اسم و آدرس سايت و کلمات کليدي رو بايد وارد کني . اگر هم فرصت داري مي توني تمام پست هاتو ثبت کني تا بازديد هاي بيشتري وارد وبلاگت بشه . اينم آدرسش http://bestiran.cz.cc/addurl.php

غزال

سلام .ممنون از جوابتون.شرایط رو خوندم.اشاره نشده که این سرپرستی موقتیه یا دایمی.من میخوام که بچه مال خودم باشه.مثل اینکه خودم به دنیااورده باشم و بعدا مدعی و ... پیدا نکنه. اینطوری امکان داره؟

ساغر

دوستت دارم مامان ویونا

دوست

اگه میشه لطف کنید درباره نحوه محرمیت کودکان بالای 2 سال بنویسید.ممنون

مریم

سلام ممنون از اطلاعات خوب شما و کار خوب شما ممنون میشوم راهنمایی کنید که در حالت فرزند خواندگی آیا در شناسنامه کودک به این نکته اشاره می شود؟یا خیر؟ با تشکر

رضا

سلام. من و همسرم مراحل قانونی فرزندخواندگی را بررسی کردیم. خیلی دست و پا گیر و خیلی زمان بر می باشد. آیا بازار غیر رسمی هم وجود دارد؟ مثلا بتوان از طریق واسطه نوزادی راپس از طی آزمایشات و اطمینان از سلامت عمومی دریافت نمود و با یک گواهی ولادت قال قضیه را کند و شناسنامه اخذ نمود؟آیا بهتر نیست این شبکه را در صورت وجود فعال نمود و اطلاع رسانی نمود؟

مامان نیلو

برای امین موق باید حداقل یکی 30 ساله باشه[لبخند]

madaranmojarad

من ۲۳سال سنمه,دانشجوی ترم۵ کارشناسی علوم تربیتم,میدونم شرایط سنی برای دختران مجرد۳۰ساله,ولی دوس دارم یروزی برسه که بتونم یه دختری رو به فرزندی قبول کنم,برای ۷سال دیگه هر روز و هرثانیه لحظه شماری میکنم🙏🙏🙏 البته اگه عمری باشه