قوانین مالی فرزند خواندگی

سلام به همه همراهان عزیز ومهربون وبلاگ

آرزو میکنم سال نو برای همتون سال رسیدن به خواسته ها وآرزوهاتون باشه همراه با تنی سالم ودلی خوش.

یکی از مسائل مهم در ارتباط با موضوع فرزند خواندگی تعهدات مالی لازم برای اقدام به این کاره. اغلب بین صحبتهای دوستان میبینیم ومیشنویم که اطلاعات اشتباهی دارن وحتی برخی از زوج هائی که مایل به اقدام هستن از ترس تعهدات مالی سنگین که ممکنه در توانشون نباشه این کار رو انجام نمیدن.

به همین دلیل وبعنوان کسانی که این راه رو رفتیم واز همه قوانین مطلع هستیم والبته اونارو اجرا هم کردیم،این قوانین رو با شما در میون میزاریم.

امیدواریم این اطلاعات برای عزیزانی که در تردید ونگرانی هستند مفید باشه.  

موضوع فرزند خواندگی در قانون مدنی ایران پیش بینی نشده وقانون حمایت از کودکان بدون سرپرست مصوب سال 53 نخستین گام در تنظیم روابط حقوقی این کودکان با خانواده  محسوب میشود.

متاسفانه بر اساس قوانین فعلی،وضعیت فرزند خوانده در رابطه با ارث همانند وضعیت فرزند بیولوژیک نیست وفرزند خوانده از والدین سرپرست ارث نمیبرد.

گرچه در بقیه موارد نظیر تربیت وتعهد به تامین پوشاک،غذا ،شرایط تحصیلی واز همه مهمتر عشق ورزیدن به  فرزند،حتی در قانون هم تفاوتی بین فرزند خوانده وفرزند بیولوژیک وجود نداردودر تعهد نامه ای که زوجین باید آنرا امضا وتعهد نمایند نیز این موضوع ذکر شده وبر عهده والدین میباشد.

ضمنا لازم به ذکر است که امکان فسخ فرزند خواندگی در 3 حالت وجود دارد:

1.بر اساس نظر دادستان مبنی بر سوءرفتار یا عدم صلاحیت زوجین

2.بنا بر درخواست زوجین مبنی بر وجود نقیصه در فرزند خوانده به نحوی که قابل تحمل برای آنان نباشد

3.به خواست فرزند خوانده و بر اساس توافق بین والدین بیولوژیک و سر پرست

باید توجه داشت که فرزند خواندگی و صدور شناسنامه به نام خانوادگی سرپرست رابطه شخص با والدین بیولوژیک را نفی نکرده وهمه قوانین ارث بین فرزند خوانده ووالدین وخویشان بیولوژیک وی بر قرار میباشد.

بر اساس قوانین سازمان بهزیستی ارائه گواهی تمکن مالی در زمان ارائه درخواست ضروری است وشامل فیش حقوقی،سند ملک ،ماشین و.. میباشد.

به منظور حفظ حقوق فرزند خوانده وبه منظور جبران عدم بر خورداری وی از ارثیه والدین حقوقی،آنان باید یک سوم اموال خود را از طریق دفتر خانه های رسمی  به فرزند خوانده صلح کنند.

مسلما افتتاح هر گونه حساب پس انداز،بیمه آتیه و... به موازات صلح اموال به تامین منافع مادی فرزند خوانده کمک میکند.

 

دوستان این خلاصه ای از قوانین مالی حاکم بر پروسه فرزند خواندگیه.

اما ارائه گواهی تمکن به این مفهوم نیست که اگه شما مالک یک دستگاه آپارتمان 200 متری در بهترین نقطه شهر نیستین یا ماشینتون بنز بنتلی نیست پس نمیتونین اقدام کنین!

طبیعیه  کودکی که یک بار به هر علتی از داشتن خانواده بیولوژیک خودش محروم شده  نباید دوباره در شرایط سخت از هر نظر قرار بگیره(آخه مگه یه نینی کوچولو چقدر تحمل داره؟)

بنابراین همونطور که یه زوج اغلب سعی میکنن پیش از بچه دار شدن به یه ثبات نسبی از نظر مالی برسن،خونواده فرزند پذیر هم باید از حداقل امکانات بهره مند باشن.

اما بنابر تجربه خودم وحرف قاضی دادگاهمون:

قاضی بیشتر به افراد توجه میکنه تا مادیات .اگه شرایط اولیه یه زندگی مناسب برای کودک فراهم باشه وپدر ومادر از سلامت روح وروان وشرایط اجتماعی مناسب بر خوردار باشن،دادگاه به علت نداشتن خونه براشون مانع ایجاد نمیکنه.

کسانی رو میشناسم که بدون اینکه مالک خونه یا ماشین باشن یه نینی گل دارن که الان بیشتر از 4 ساله دختر این خونواده اس.

البته یه تفاوت وجود داره اگه خانواده متقاضی از نظر مالی در شرایط مورد نظر دادگاه وبهزیستی نباشن،طول مدت زمان انتظار براشون بیشتر خواهد بود.

مثل خانواده مورد مثال که تقریبا 7 سال در انتظار بودن یا خانواده دیگه ای که میشناسم واونا هم 7 سال منتظر بودن. البته شرایط مادی در کنار شرایط تحصیلی ،سن ،شرایط اجتماعی و... همه با هم در نظر گرفته میشه.

بعضی از دوستان معتقدن، بودن در یک خانواده، از هر نظر به موندن بچه در بهزیستی ارجحیت داره حتی اگه خانواده شرایط مالی بدی داشته باشن.

در جواب این دوستان باید بگم بهر حال زمانی که حق انتخاب وجود داشته باشه عقل سلیم میگه بهتر رو انتخاب کن! درسته؟

اون بچه ها ئی که شرایط فرزند خونده شدن رو داشته باشن قطعا در بهزیستی نمیمونن،در مورد اون عده که متاسفانه بد سرپرست هستن قانون تاکید می کنه که نمیتونن به هیچ خانواده ای داده بشن با کمال تاسف.

بهر حال همه ما که تو این وبلاگ هستیم یک سوم از اموالمون رو به کوچولوهامون صلح کردیم وهممون برای تامین هر چه بهتر اونا هر کاری که لازمه وبه نظرمون بهتر اومده داریم انجام میدیم.

از باز کردن حساب پس انداز تا پیش خرید  یه ملک کوچولو یا خرید طلا یا....

بهر حال بعد از اتمام دوره آزمایشی دستتون برای تامین آتیه نی نی بازه بازه!

یکی از دوستان ما داره درس میخونه می دونین که هر چی مامان آدم بیشتر درس بخونه آدم بعدا بیشتر به دوستاش پز میده،مگه نه؟!

در نهایت هیچ کدوم از این ها نمیتونه جایگزین عشق مادر وحمایت پدر باشه،هر کدوم از ما ها، تو خانواده های مختلفی بزرگ شدیم با توان مالی متفاوت...

اما هیچ کدوممون درباره اینکه مادرمون عاشقانه دوستمون داشته وپدر تمام تلاششو برای بهتر کردن زندگیمون کرده ،شک نداریم.

امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه اگه اطلاعات کاملتری هم بخواین میتونین در منابع مختلف اینترنت تحت عنوان قوانین مالی فرزند خواندگی دنبالش بگردین.

با آرزوهای خوب برای همتون.

/ 25 نظر / 1193 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شيما

سلام شقايق جون من اولين باره به اين وبلاگ سر ميزنم در مورد قوانين مالي فرزند خوندگي ميخواستم ازت بپرسم اگه مثلا اموالمون زياد باشه و نخوايم يك سومش رو به نام بچه بزنيم يعني يك سومش زياد بشهريال چيكار ميشه كرد؟ مثلا اگه دو تا خونه و دو تا ماشين داشته باشيم تكليف چيه؟ ميشه فقط از هر كدوم يكي رو به بهزيستي اعلام كنيم؟ اگه بعدا متوجه بشن اموال ديگه اي داشتيم كه اعلام نكرديم بهشون، برامون بد ميشه؟ اگه ممكنه بيا توي وبلاگم جواب بده چون زودتر ميبينم. مرسي

مریم

سلام به شما مادر و پدر مهربون. من یک سوالی دارم که اکثراً جواب منفی براش گرفتم امیدوارم بتونم از شما جواب دیگه‌ای بگیرم. من یک پسر 10 ساله دارم (فرزند بیولوژیک). 33 ساله هستم و از آنجایی که خیلی بچه دوست دارم سالهاست که تو فکر فرزند دوم هستم. از لحاظ باردار شدن هم مشکلی ندارم. ولی از لحاظ اعتقادی معتقدم که وقتی این همه فرزند هستند که من می‌تونم براشون مادری کنم چرا باید یک انسان دیگه رو به این دنیا دعوت کنم؟ معتقدم وظیفه من توی این دنیا بیشتر از شب و به صبح رسوندن و دچار روزمرگی شدن هست. انتخابی باید انتخابی آگاه . . . هر دوی ما شاغل هستیم و از لحاظ مالی هم شکر خدا دستمون به دهنمون می‌رسه. همسرم مرد آروم و مهربونیه و می‌تونه برای این بچه‌ها پدری کنه. با این توصیفات ما هم می‌تونیم از این طریق صاحب فرزند دیگه‌ای بشیم ؟

ozra

سلام. من الان دقیقا پنج سال از ازدواجم گذشته .میخواستم بدونم حتما باید نازایی تایید بشه برای فرزندخواندگی یا اینکه چون توی این پنج سال بچه ای نداشتم میتونم اقدام کنم و حتی بعدش هم باردار بشم؟

ozra

پس چرا پاسخ مریم که یک بچه هم داره این بود که میتونه؟من میخواستم اقدام کنم ولی مایوس شدم:(

مهتا

با سلام و آرزوی اوقاتی خوش برای شما من 11 ساله که ازدواج کردم و چند بار هم ای یو ای و ای وی اف انجام داد و الان 41 ساله و همسرم 46 ساله است در بهزیستی ثبت نام کردیم اما بخاطر سن همسرم قبول نمی کنن حداکثر شرایط سنی را با احتساب 3 سال 46 اعلام کردن به نظرتون من چکار کنم خیلی هر دوتامون بچه دوست داریم و هلاک بچه هستیم ممنون از لطفتون که این وبلاگ را ایجاد کردین لطفا راهنمایی ام کنید

لاله

درجواب عذرا : من تا این مرحله که حکم دادگاه را گرفتم بهم ثابت شد که هر دکتر متخصصی که بنویسه شما و همسرتان نابارورید ، شما می توانید ف خ بگیرید چون دادگاه و بهزیستی همون برگه پزشک را قبول داره و هیچ آزمایش یا برگه عمل دیگری درخصوص ناباروری از شما نمی خوان . به نظر من اتفاقا این قسمت را (اثبات ناباروری یک زوج ) خیلی کشکی می گیرند . البته دوستان نویسنده این سایت بهتر می دونن چون راه را تا آخر رفتند

لاله

منظورت را از اینکه می گی اگه نازایی به دلایل دیگه باشه اینطور نیست " .....؟ درلیست مدارک لازم برای تشکیل پرونده بهزیستی نوشته شده : اصل یا کپی پزشک با ذکر دلایل و درمانهای احتمالی مبنی بر نازایی .... همین ! و این به نظر من یعنی اگر یک پزشک چنین گواهی به یک زوج بده ان زوج می توانند بقیه کارهای فرزندخواندگی را انجام بدن

لاله

منظورم اینه که در لیست مدارک نوشته نشده بود که : درصورتیکه مشکل ناباروری از مرد است گواهی پزشک مبنی بر ناباروری را بیاورید " و درصورتیکه علت ناباروری از زن است فلان مدارک را بیاورید ... " کلا یک جمله نوشته شده بود : اصل یا کپی پزشک با ذکر دلایل و درمانهای احتمالی مبنی بر نازایی .... همین !

parisa

دوست گلم من و همسرم 15 ساله ازدواج کردیم و چون بچه دار نشدیم داریم برای حضانت بچه اقدام می کنیم فقط می خوایم بدونیم اگه مثلا یک سوم سند آپارتمان یا ماشین رو به نام نی نی بکنیم .. می تونیم اگه خواستیم خونه یا ماشین رو تغییر و تحول بدیم؟ چون من دلم می خواد نی نی مون در آینده خونه بزرگتری داشته باشه و بتونه از بچگیش لذت بیشتری ببره. ولی شندیم تا وقتی بچه 18 سالش بشه و تازه با اجازه خودش میشه خونه رو فروخت و عوضش کرد این واقعا صحت داره ؟ و اگه داره راهکارش چیه؟؟

فاطمه

چه مدت باید در نوبت بود؟ راهی هست که در نوبیت نموند؟